pondělí 1. října 2018

Cukr do kvasu

Oficiálně se do kvasu přidávat cukr nesmí! Příliš přidaného cukru ubírá na kvalitě pálenky, která obrazně řečeno zhrubne, nemá tak jemnou chuť a škrábe v krku. Vyšší koncentrace těchto cukrů v kvasu na začátku kvasného procesu může pouze příznivě ovlivnit kvašení.


Do kvasu je zakázáno přidávat cukernaté a škrobnaté látky jako cukr , melasu, me obilí a mouku. Výtěžnost podstatně zvýšíme i tím, že ovoce, před uložením do kvasné nádoby, v jiné nádobě jemně pomačkáme tupým plochým předmětem.

Při kontrole kvasu je dobré měřit cukernatost. Jakmile je na nule, může se jet do palírny. Pokud ale máte kvasnou zátku, tak vydrží i dalších několik týdnů, alkohol z něj neuniká a jak čistý jste jej zakládali, tak čistý vydrží celé měsíce.


To pak můžete pálit, kdy se vám to hodí, třeba v únoru,“ uzavřel. CUKR URYCHLUJE KVAŠENÍ - OMYL. Cukr je v podstatě konzervant, takže kvašení zpomaluje.


Větší koncentraci cukru jak nejsou plané kvasinky schopny rozkvasit, proto přeslazené kvasy bez přidání speciální kultury. Třtinový cukr kvasí úplně stejně a stejnými kvasinkami jako řepný, klidně si to vyzkoušejte.

Do kvasu (když už musíte cukr přidávat) je rozhodně vhodnější než řepný, pokud je nerafinovaný. I ovocné víno se surovým třtinovým cukrem je lepší (nebolí po něm tolik hlava). Bílé víno ale zabarví trochu dohněda a. Je však třeba přidat cukr dříve, než ovoce začne kvasit. Po zkvašení se totiž cukr do ovoce už nevstřebá a ovocná šťáva se připálí v kotli.


A to je katastrofa, něco podobného totiž nelze vůbec pít. Jedině zralé a zdravé ovoce. Ovoce, které připravujete do kvasu , musí být naprosto zralé.


Přidávání cukru a vody do kvasu. Realita je však takové, že spousta pěstitelů cukr do kvasu přidává. Pálím už nějaký ten pátek a nepřidávám ani gram cukru do kvasu.


Naopak si před založením kádě nachystám rozmixované ovoce do kterého přidám ušlechtilé kvasinky a tím nachystané rozmixované ovoce v kádi zaleju. Pokud chcete přidávat do kvasu cukr a jestli je to čuňačina si musíte rozhodnout sám. Ale nevím proč zrovna moučku když je nejdražší a taky obsahuje cca nějakého protihrudkovacího, škrobového balastu.


V kvasu se rozpustí i krystal. Jen ho musíte sypat až do vyšších pater aby nemohl propadnout na dno kde by se. Taky proto, aby jste více vypálili.

Nedávejte více než 2-3kg cukru na 100litrů kvasu. Hlavně cukr rozpusťte v teplé vodě a tu pak vlijte do kvasu tentýž den. Nerozpustěný cukr se zapouzdří a neprokvasí. Nádobu po správném naplnění uzavřeme.


A to som sa ešte nedotkol slovenskej legislatívy, ktorá pre destiláty z pestovateľského pálenia zakazuje komercializáciu ich predajom. Z hlediska zákona je věc jasná, cukr , ani žádné jiné cukernaté a škrobnaté látky (melasa, me obilí …) se do kvasu přidávat nesmí. Pestovateľ si takpovediac vlastne vyrába destilát pre seba a mal by si byť vedomý toho, že nadmerným prídavkom cukru do kvasu vlastne znižuje kvalitu destilátu.


Lenže, ak to robí pre seba je. Cukr se opravdu dle české normy či zákona u průmyslově vyráběné slivovice nesmí do kvasu přidávat. To potvrdila průvodkyně při prohlídce likérky R. S dovětkem, že doma manžel ale cukr do kvasu přidává. U cukernatosti pod kvas doslazujeme, při vyšších hodnotách není potřeba cukr přidávat. Cukr rozmícháme v teplé vodě a po rozpuštění nalijeme do kvasu.


Cukroměr (na kvas) měří zbytkový cukr v kvasu (koncentrace sacharózy s vodou) v hmotnostním zlomku. Najdete u nás cukroměry 0-s teploměrem i bez teploměru. U hrušek si dejte ještě velký pozor na kyselost, pokud je kvas málo kyselý nemusí ke kvašení vůbec dojít a kvas zplesnivý.


My vždy doporučujeme okyselování kvasu z hrušek ať Vám vyjde měření pH jakkoliv - viz.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky