čtvrtek 8. června 2017

Pěstování rajčat ve skleníku

Réva také působí jako přirozené „stínění“ skleníku , proto se pod ní bude dobře dařit třeba rajčatům. Pro pěstování ve skleníku je možné koupit i speciálně vyšlechtěné odrůdy. Při pěstování ve skleníku musíme pravidelně větrat, zajistit přístup hmyzu pro dobré opylování květů a zalévat rostliny zásadně ke kořenům, abychom zároveň nesmáčeli listy. Proti růstu plevelů se doporučuje pěstovat rajčata na černé netkané textilii. Ve skleníku jako v bavlnce Autor: Archiv ireceptar.


Jde asi o nejoblíbenější zeleninu, není proto divu, že kdo má šanci a prostor, pěstuje si je sám.

Někdo ve skleníku , jiný volně na záhonech a ten, kdo zahrádku nemá, třeba na balkoně. Není totiž nad domácí úrodu. Co ale dělat, aby byla co největší? Jak se bránit ničivé plísni? Očekáváte od pěstování ve skleníku velkou sklizeň, možná i dvě za sezonu, a těšíte se, jak si pochutnáte na krásných zdravých a velkých rajčatech, okurkách a další domácí zelenině?


Pak byste měli dodržovat pravidla, která tento způsob zahradničení vyžaduje. Pěstování rajčat ve skleníku je dobrým způsobem, jak prodloužit plodnost. Trochu snadnější práce na plenění a hnojení se nazývá mulčování.

Na podzim společnost zřídila v mé zahradě skleník (6x5x2) z prosklených hliníkových profilů. Chtěl bych tam pěstovat rajčata. Spon při výsadbě tyčkových rajčat ve skleníku je 100x50cm.


Výsadba do skleníku už koncem dubna nebo začátkem května. Papriky v mých podmínkách (poblíž Prahy a Rokycansko) tedy rozhodně ve skleníku či fóliáku a to tak, že nejlépe hybridy F1. Nevhodnou předplodinou je rajče, vhodnou kořenová a košťálová.


Avšak tento způsob pěstování rajčat nedoporučuji, jelikož jsou rostlinky náchylnější k plísním a rajčata později dozrávají. Nejdůležitější je při pěstování rajčat ve fóliovníku správná teplota, která nesmí klesnout pod 16°C nebo naopak stoupnout nad 27°C. Výsev děláme ve druhé polovině března, pokud budeme rajčata dávat na záhon. Rajčata si potrpí na zalévání, světlo, teplo a čerstvý vzduch.


Hydroponické pěstování rajčat je doménou spíše profesionálních pěstitelů ve sklenících a fóliovnících. Celoroční pěstování ve skleníku je sice možné, v tuzemských podmínkách však poměrně nákladné. Výhodnější je přirychlení v nevytápěných sklenících nebo fóliovnících, kde dosáhneme sklizně asi o. Fóliovník je praktičtější, protože ho můžete jednou za tři roky přesunout a zajistit tak rajčatům změnu půdy.


Nicméně, pro dobrou sklizeň bude muset tvrdě pracovat. Také tím zabráníte vzniku chorob. Tajemství úspěšného pěstování rajčat 11.


Kdo jednou ochutná vlastní rajče, nebude už chtít jiné!

Vylamování bočních výhonů rajčat (tyčkové odrůdy jsou k praskání náchylnější než keříčková a divoká rajčata). Odrůdy s malým počtem velkých plodů jsou k praskání náchylnější. Odrůdy s tenkou či málo pružnou slupkou jsou k praskání náchylnější. Chyby při pěstování často pocházejí nejen z neznalosti a nezkušenosti, ale také z rutiny a ledabylosti.


Nedělejte je a získejte ze svého skleníku co nejvíc.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky