Ke spolehlivým postupům patří pasterizace , tedy zahřátí na určitou teplotu. Na přání vám můžeme mošt pasterizovat na našem průtokovém pastéru a naplnit do Bag in boxů s kohoutkem. Výhodou je, že mošt při postupné spotřebě nepřichází do kontaktu se vzduchem.
Jakmile šťáva uvnitř láhve dosáhne požadované teploty, časovač začne odpočítávat. Už dříve jsme zkoušeli ho zavařit, ale není to ono. A tak jsem hledal, jak na to jinak. Nejlepším pomocníkem je elektrický zavařovací hrnec.
A co je možná ještě důležitější, jak se slovo pasterizace správně píše? Ze všeho nejdříve uvedeme správný tvar. Pasterizací je spousta. Pravopisně správně je pouze pasterizace.
Náš mošt v obalu bag in box a stáčecím kohoutem. Po spotřebování je obal plně recyklovatelný. Po poklese tlaku čo je asi za mesiac môžem čapovať a piť.
Mražení moštu bych bral, chemickou konzervaci taky, ale jen s tepelnou úpravou. Je to prostě živý maglajs. Původně byla pasterace vyvinuta na objednávku francouzského válečného loďstva pro zamezení octovatění vína. Jednopruhový mošt z černého rybízu je velmi zdravý – má vysoký obsah vitamínu C, má zajímavou vůni a barvu.
Ze všech druhů moštů se nejvíce ředí a přislazuje – na litr moštu až litru vody a až kilogramu cukru. Zabrání se tak kvasným procesům a ovocná šťáva (mošt) má díky ní výrazně delší trvanlivost. Co však toto záhadné slůvko znamená?
O tom se dozvíte, když budete číst dál. Valdemar Grešík - Natura s. Otázka: Kolik zaplatím za zpracování svého ovoce? Odpověď: Cenu účtujeme za kilogram zpracovaného ovoce v případě lisování, resp. V případě pasterizace je potřeba. Přikládáme k nahlédnutí rozbor chemické laboratoře zhotovený pro Vičické vinařství Mikulášek.
Kompletní zprávu naleznete zde a vyhodnocení výsledků zde. Obvykle jde o tepelné opracování. Použitím pasterace se napomohlo k zamezování šíření přenosných chorob jako bříšního tyfu, tuberkulózy, spály, dětské obrny a dyzentérie (úplavice). Tím jsme však udělali krátkou odbočku od slova pasterizace. Proto se k němu hned vrátíme tím, že vysvětlíme význam slova pasterizace.
Jedná se konzervování kapalin ohřátím na určitou teplotu, která zaručí snížení počtu mikrobů. V některých případech se provádí UV ozařování z důvodu sterilizace, popř. To je pravda, záleží tom, jestli mrazák jede poloprázdný nebo plný. Pokud je v něm místo, pak zmrazení moštu není energeticky náročnnější než tepelná pasterizace , možná naopak.
A pokud má jet mrazák kvůli hrášku, špenátu a pár jitrnicím, pak už je to jedno.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.