Jaké jídlo nachystat na hory ? Ahoj všem, chystáme se na hory , kde si budeme vařit jídlo sami. Já bych si nejradši obědy (aspoň většinu) nachystala předem doma, zamrazila a měla bych to bez práce (dovolená, kde musím vařit pro mě není dovolená), ale cesta bude trvat cca hodiny, tak se bojím, že se po cestě to jídlo rozmrazí, jakou máte zkušenost vy? Na vícedenní treky je však potřeba vaření brát s sebou a rozumně zvážit, jaké potraviny s sebou vzít, abychom byli schopni absolvovat celou naplánovanou trasu v psychické pohodě, kterou, vedle řady dalších faktorů, navozuje i správné a dobré jídlo a pití. Rýže zas nasytí na delší dobu.
Vždy s sebou mám pro jistotu pár sáčků s polévkou. Tu vylepšuji různými přísadami, které zrovna mám po ruce – sýrem, uzeninou, bramborami… V Norsku jsem přidávala čerstvé houby, našli jsme je cestou. Jídlo na delší výpravy. Někdy potřebujete vyrazit na delší výpravu.
Nyní jste již v plné zbroji připraveni zdolat horskou túru i sjezdovku. Už si nemusíte lámat hlavu s tím, co s sebou na hory v zimě. Stačí vzít náš seznam a máte sbaleno raz dva. Vám pak jen zbývá si užít volné chvíle se svými blízkými. Přejeme pěknou dovolenou!
Pohodové Orlické hory : nenáročná hřebenovka kolem vojenských bunkrů a tichými lesy po cestě Aloise Jiráska. Boty jsou úplným základem. Pokud chcete lézt po horách, je kvalitní, nepromokavá, kotníková obuv to nejdůležitější. Zapomeňte na levné boty z tržnice nebo běžecké boty od Adidasu. S kvalitními botami už můžete v horách přejít takřka cokoliv a nemusíte řešit ani počasí.
Pánové a dámy, jezdím let do Centrální Asie a jedinné co si beru s sebou na jídlo , jsou peníze. Všechno si můžete kdekoliv koupit, najíte se levně všude, vyspíte kdekoliv. Takto zavařuji jídlo na dovolenou mnoho let.
Vyhodila jsem jen pečenou kachnu, ale ta měla za sebou dnů v autobuse na okružní cestě jižní Francií při teplotách dost přes 30°C. Do sklenic dávám jen maso s malým množstvím šťávy. Na místě pak k masu připravím nějakou omáčku či šťávu ze sáčku. Proto každý rozumný turista šetří, na čem se dá, co lze ještě nechat doma, ale zároveň zvažuje, co s sebou nutně potřebuje a bez čeho by mu chyběla energie.
Jinými slovy si vytvoříte příděly na jednotlivá jídla na každý den treku tak, že si dávky předem připravíte do sáčků podle počtu lžic na osobu. Jedině tak budete mít jistotu, že s sebou netáhnete zbytečně hromadu jídla navíc nebo naopak po šesti dnech nezjistíte, že už jste se zásobami na nule. Mnohdy přesný průběh ani cíl své cesty neznáte, nevíte, v jakých podmínkách se budete stravovat, proto je třeba se připravit na více variant. Máme oblíbené a neoblíbené pokrmy.
Tím by se dala kategorizovat drtivá většina stravy. Speciálním případem je jídlo na treku kdy díky vysokému výkonu máte takový hla že byste snědli i maximálně předražené jídlo. Pár tipů, jaké potraviny s sebou vzít na trek, se Vám pokusí dát následující článek. Do nevybavené kuchyně musíme s sebou vzít nějaký příbor, hrnek, utěrky, něco na mytí nádobí, jar, vařič, nožík, zapalovač a ešus.
V dnešní době jsou apartmány velmi dobře vybavené a stačí nakoupit několik základních potravin na první den. Ostatní jídlo snadno seženeme v místních obchodech.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.