Pokud jej včas nezkonzumujeme nebo jinak nezpracujeme, postarají se tito nevítaní hosté o napadení ovoce plísní a hnilobou. Ušetřit užitečné vlastnosti, svěží chuť a vůni sušeného ovoce může být, jsou-li splněny určité podmínky. Informace o tom, jak skladovat sušené ovoce doma, a já ti řeknu. Dlouhodobé skladování: Pravidla.
Zásoby sušeného ovoce neztrácí kvalitu, pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel skladování.
Jak nejlépe ukládat sušené ovoce doma? Prvním krokem k pochopení skladování sušeného ovoce v bytě nebo domě bude určení skladovacího stavu zásob. Vzhledem k tomu, že hlavní nepřátelé sušeného ovoce je vlhkost, vyberte sklep nebo sklep, protože skladovací zařízení nebude fungovat. Optimální bude v byte nějaké. Chladná zóna má do °C a vyšší vlhkost, příkladem je sklep.
Právě ta je vhodná pro skladování ovoce a zeleniny. Pokud nemáte sklep, můžete plody skladovat na balkóně, případně bedničky vystlat rašelinou.
Například příliš vysoká teplota zbaví ovoce cenných vitamínů. Během sušení se zachová velké množství minerálních látek, vlákniny a živin. Zavaření je jednoduché, sušené ovoce se naskládá do sklenice, zavře se víčko a bez přidání vody se zavaří při teplotě 80°C na minut.
Sušené ovoce navíc získá. Běžné sušené ovoce z obchodu vypadá sice často docela atraktivně, oplachovat z něj pokaždé zbytky chemikálií chce jen málokdo. Přirozeně sušené ovoce z prodejen zdravé výživy bývá neúměrně drahé, a tak se stále více lidí vrací k sušení ovoce vlastními silami.
Teplota při sušení ovoce bys se měla pohybovat v rozpětí až 6C. Také doba sušení by měla být optimální. Znamená to individuální přístup ke každému ze sušených druhů ovoce , ale v podstatě by v ovoci mělo po usušení zůstat určité množství vlhkosti.
Odborníci hovoří zhruba o pěti procentech. Můžete je také zamrazit, čímž jim ještě prodloužíte trvanlivost (možná se vám budou hodit i Super triky, jak udržet ovoce a zeleninu déle čerstvé. Ty musíte znát!). Samozřejmě nám při větší úrodě ovoce nezbývá nic jiného, než je uložit ve sklepě či jinde.
Vždy ale záleží na skladovatelnosti konkrétního druhu ovoce a odrůdy a mnohdy je lepší postavit se s ovocem na trh, nebo sklizeň rozdat přátelům, příbuzným a sousedům. Při naskládaných ovoce na sebe nedochází k požadované cirkulaci vzduchu. Je však důležité, aby sušení probíhalo pomalu a šetrně.
Jak skladovat sušené ovoce.
Tato nádoba ovoce chrání před prachem a zabraňuje napadení ovoce ovocnými muškami. Dále pomáhá udržovat jeho vlhkost, barvu, chuť a výživové hodnoty. Ideální teplota pro skladování sušeného ovoce je °C.
Víte, jak skladovat zeleninu a ovoce a hlavně správně? Dneska vám ukážeme několik tipů, jak na to. Konečně třeba přijdete na to, proč ty banány tak rychle černají a zelenina hnije po pár dnech. Mražené ovoce lze skladovat v mrazničce neotevřené až roky. Při sušení dodržujme tento postup.
Při pokojové teplotě v suchu a temnu by nám měli stejnou dobu vydržet také kompoty, marmelády a sušené ovoce. Po otevření je však nutno výrobek co nejdříve spotřebovat. Rozsáhlá diskuzní fóra pro rodiče. Těhotenství, poro miminka a batolata.
Diskuze podle narození i regionu.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.