Horního a Dolního Egypta. Egypťané sami jej nazývali „písmo bohů“ neboť věřili, že jej vynalezl a lidem předal bůh Thovt. Egyptské hieroglyfy je písmo, které bylo v Egyptě nejdéle používané a je nejstarší.
První hieroglyfy se objevují ve formě krátkých hesel na kamenech a střepech. Pro Egypťany byly hieroglyfy posvátné, byl to dar boha Thovta.
V historii Egypta se postupně vytvořily tři písmenové soustavy, jejichž znaky byly slovní, slabičné i hláskové. Starověcí Egypťané používal doslova tisíce hieroglyfů. Každý z těchto znaků má význam jedné souhlásky.
Chcete-li se naučit starověkou egyptštinu, musíte se bezpodmínečně těchto znaků. Pro staré Egypťany byly hieroglyfy „písmem božích slov“ (seš medu necer). V Egyptě byla použita na přelomu 4. Věřili, že hieroglyfy obsahují magické významy a duchovní energii, která se uvolňuje při každém jejich přečtení či zapsání.
Lidé jsou pyramidami, které stojí po celém světě, fascinování již celá tisíciletí.
Předmětem největšího zájmu jsou bezesporu egyptské pyramidy v Gíze. Ifenomén pro vás dnes vybral nejzajímavějších faktů o těchto jedinečných pyramidách. Nevíme, zda bylo výsledkem kontaktů se Sumery, nebo zda vzniklo samostatně, bylo ale souvislým systémem, který byl schopen postihnout všechny jazykové nuance. Podstatně se lišilo od klínového písma a můžeme tedy předpokládat. Plnému rozluštění hieroglyfické abecedy došlo až na konci devatenáctého století.
V irm slova smyslu zna hieroglyf vyjden urit pravdy nebo mylenky cestou symbolickou tak, aby byla iteln jen zasvcencm bez. Tento systém obrázkového písma používá znaky zejména pro náboženské účely, ale jednotlivé znaky zobrazují také zvířata, předměty denní potřeby nebo postavy. Stránka o prekladaní hieroglyfov, základné abecedy a slovné spojenia, dobré aj na písanie ťahákov. Pochybujem, že by vám to učiteľka uznala ako ťahák, skôr ako kresbu. Hieroglyf znamená v řečtině posvátný znak,“ uvedl vědec.
Egypťan a hierogyf Slovo hieroglyf nepochádza z egyptského jazyka. Má grécky pôvod a tvoria ho slová hieros, čiže posvätný a gluphein, sloveso vyryť. Inak povedané, Gréci považovali hieroglyfy za posvätné písmo, ktoré sa vyrývalo, prípadne za posvätnú rytinu , čím v skutočnosti aj je. Po návšteve parížskeho Louvru s ohromnou expozíciou slávnych egyptských artefaktov a Pere Lachaise, kde sa pod. Vznik tohoto složitého písma asi navždy zůstane záhadou.
Staří Egypťané věřili, že hieroglyfy stvořil bůh Thovt a předal je lidem. Vědci z Yaleovy univerzity a Královského muzea umění a historie (Belgie) objevili nejstarší na světě egyptské hieroglyfy a odpověděli tak na jednu z nejdůležitějších otázek o jejich původu, píše vědecký časopis Phys.
Například australský egyptolog, profesor Naguib Kanawati je přesvědčen o tom, že tato sada hieroglyfů není autentická, a poukazuje na to, že na stejné desce se nacházejí hieroglyfy z různých období Egyptské historie, což poukazuje na to, že byly vytesány mnohem později. Ideogramy Ideogramy jsou znaky, které znázorňují zakreslený předmět. Nedá se přesně říci, zda-li byly skutečně poprvé použity v Egyptě, žádné záznamy o tom neexistují, proto se můžeme pouze. Egyptské písmo je těžké číst, protože hieroglyfy mohly znamenat buďto nějakou věc nebo jen zvuk. Stejný znak bylo možné použít několika způsoby.
Obrázek kachny mohl například znamenat slovo kachna nebo zvuk, který patří do zvukové stavby nějakého slova, muže však být také součástí výrazu. Egyptě písmo, kterému později Řekové začali říkat hieroglyfické (v překladu hiera glyfe = posvátný znak, symbol). Samotný termín „ hieroglyfy “ pochází z řečtiny a znamená „posvátné znaky“. Tento výklad převzali Řekové přímo z Egypta, neboť Egypťané sami nazývali hieroglyfy medu nečer – ,,slova bohů“.
V jejich představách písmo totiž pocházelo přímo od bohů a bylo protkané magickou mocí. Snad každý o nich slyšel, každý je viděl alespoň na fotografii nebo ve filmu. Staly se synonymem Egypta.
Ačkoliv pyramidy jsou i na jiných místech světa (a jak se poslední dobou ukazuje, na více, než jsme si mysleli), ty egyptské jsou určitě nejznámější.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.