středa 23. října 2019

Čím hnojit rajčata

Mnozí lidé se domnívají, že pokud použijí hnojení, plody se pak nedají jíst. Patrně na žádné zahradě není ideální půda pro výsadbu a růst, aby zaručila optimální výživu. Pokud chcete dosáhnout dobré sklizně, čeká vás hnojení a přihnojování. Podívejme se na to, jak hnojit rajčata a papriky.


Jak a čím hnojit rajčata ? Příprava půdy pro pěstování rajčat je základním předpokladem dosažení dobrých výnosů.

Zkrátka, mají-li být rajčata zdravá a produkovat chutné a aromatické plody, měli byste znát jejich potřebné dávky hnojiva. Hnojit , či nehnojit – toť otázka! Neznám žádného zahrádkáře, který by na své zahrádce nepěstovat rajčata.


Dozrávající rajčata jsou přece symbolem léta. Hnojení zeleniny není velká věda, přesto se musí dodržovat určité zásady, jinak si přiděláte zbytečnou práci i výdaje. Nadměrně zatěžovat půdu přebytky minerálů nebo naopak neposkytnout rostlinám potřebné živiny, to jsou základní chyby, kterých se v nadšení a při vidině bohaté úrody můžete dopustit. Oblibu získala rajčata především pro svoji výraznou chuť, krásnou barvu a velmi snadný způsob pěstování. Důležitý je obsah vitamínu C, E a A, velké množství vlákniny i dalších zdraví prospěšných látek, jako například draslík či železo.


Rajčata podporují krvetvorbu, prospívají kůži, vlasům i nehtům.

Rajčata nejlépe vysazujte jako předpěstované sazenice. Dbejte na to, aby nebyla sazenice vytažená, měla temně zelené listy, a hlavně bohatý kořenový systém. Výsadbu proveďte od konce dubna do konce května, záleží na počasí a odrůdě, a to na slunné místo. Koloběh živin v přírodě je dokonalý. Probíhá přes úrodnou půdu, mateřskou vrstvu života, jež se skrývá pod lesy i loukami.


I na zahradě je třeba odebrané živiny do půdy vracet a pěstované rostliny hnojit. Dusík, fosfor, draslík, známá trojice NPK tvoří základ výživy rostlin. Dobrý den, zajímalo by mě, čím hnojíte rajčata a papriky na množství plodů. Já při sázení dávám hnůj a během růstu občas zaleju slepičinci. Ale draslík a fosfor, které plody potřebují asi ve slepičincích není.


Používám jen bio, žádná zbytečná chemie. Rajčata milují slunnou polohu a naopak nesnáší přílišnou vlhkost. Nejlepší je balkon orientovaný na jih nebo zápa navíc zakrytý střechou. Pokud střecha chybí, musíte sazenice umístit tak, aby jim při dešti nestékala voda na listy, například ke zdi, která je vyhřátá od sluníčka a odkud se bude navíc kumulovat teplo. Hlavně rajčata a okurky jednoznačně potřebují vydatnou a pravidelnou zálivku a každá plodová zelenina pak odplevelování záhonků, aby plevel nebral vodu a živiny.


A pokud jste na podzim záhon nevyhnojili hnojem nebo kompostem, tak je nezbytné i doplňování živin, tedy hnojení. Prosím o radu čím hnojit rajčata. Mám je na zaskleném balkóně.

Jsou skleníková a pnoucí. Rajčata mají mnoho odrůd a každá má zároveň svou jedinečnou chuť. Pěstování rajčat ovlivňuje mnoho faktorů, které působí na hojnost a kvalitu úrody, je tedy nejen důležité, jakou odrůdu pro pěstování zvolíte, ale především také to, jak půdu pro pěstování připravíte.


Pěstování paprik má v našich krajích dlouhou tradici, především však v teplejších podmínkách. Papriky totiž vyžadují ke svému úspěšnému růstu mnohem více tepla než ostatní druhy zeleniny – rajčata nebo okurky. Všeobecná online poradna - auto moto - dům a byt - zahrada - vaření - zdraví - sport - PC - kutilství - společnost - móda - zvířata. Kde všude naleznou sušená rajčata použití. Na řadu pak přichází hnojení.


Přípravků je tolik, že ani nevíte, který vybrat. Většinou jde ale o chemická hnojiva. Inspirujte se radami našich babiček, jak hnojit bez chemie.


I rajčata potřebují dostatek vláhy, avšak koření poměrně hluboko (přibližně 50–cm) a díky stavbě těla a listů snesou i krátkodobé sucho. Pro dobrou násadu a vývoj plodů potřebují hnojit hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Stejně jako okurky nemají rajčata ráda zálivku na listy. Ta pak bude v půdě postupně uvolňovat dusíkaté sloučeniny. Pokud aplikujeme na podzim (na jaře již nesmíme) chlévský hnůj, musí být proleželý, nikoli čerstvý.


A pozor, půdu nesmíme přehnojit. Obzvláště rajčata a papriky jsou citlivé na vysoký obsah dusíku, chřadnou a jsou napadány škůdci a houbovými chorobami.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky