Primiešate do nej vajcia, majoránku, čierne korenie, soľ a polohrubú múku, prilepšiť si môžete nakrájanými kúskami salámy či slaniny. Dužina z mrkve, okurky a dýní zase pomáhá při kožních nemocích, s ekzémy a také při popálení sluncem. Dužina z brambor zase díky obsahu škrobu pomáhá s infekčními onemocněními. Ačkoli se nejedná o nějak chutnou medicínu, rozhodně jedna lžička takové drti zabere lépe, než leckteré léky. Cukr můžete při pečení sladkých dobrot nahradit dužinou z mrkve z odšťavňovače.
Zbyla vám v odšťavňovači vláknina?
Použijte ji třeba na pečení těchto skvělých sušenek! Tvorba receptu byla podpořena z grantu Hlavního města Prahy „Společně proti plýtvání. Dá se na něco ještě dále použít zbylá dužina z odšťavňovače ? Připadá mi to škoda vyhodit zbytky mrkve nebo červené řepy a jablek.
Jako příklad uvedu kombinaci mrkve a pomeranče. Tuto variaci má ráda spousta z nás. Jenže, právě hořká dužina citrusových plodů by mohla způsobit při úpravě pokrmů narušení chutí.
Z červené řepy po odšťavnění zbude dužina , která je stejně jako šťáva plná zdravých látek. Připravit z ní můžete třeba krásně růžové řepové sušenky (s nimi zabodujete hlavně u malých princezen).
Slupky z citronu skvěle naleští nerezové povrchy – ať přímo otíráním nebo poté, co jste je namočili na den do vody – a tu pak použili jako leštidlo. Jestliže kupujete bio kvalitu, tedy chemicky neošetřené citrony, lze slupku jen omýt, nakrájet, dát zamrazit a pak v létě používat do nápojů pro ochlazení a provonění. Dovolím si tvrdiť ,že z tohto hladiska je produkt. Jsou báječně chladivé, a proto nacházejí uplatnění i při horečkách, kdy se přikládají na čelo, na prsa a na břicho. Tato integrovaná nádoba na dužinu slouží k ukládání dužiny v odšťavňovači.
Veškerá dužina se shromažďuje na jednom místě, takže se snadno likviduje. Díky oblému tvaru a hladkému povrchu se navíc snadno čistí. Samotná šťáva z odšťavňovače není všelék ani odpustek za prohýřený víkend. Pokud spořádáte půlku prasete a zapijete ji litrem zeleninové šťávy, kalorie magicky nezmizí.
Odšťavňovač je cestou ke zdravé stravě, ale stravovací návyky sám o sobě nevylepší, to musíte sami. Z moučných jablek nebo přezrálých hrušek, kiwi, meruněk, švestek a rajčat vždy získáte spíše pyré a chyba není na straně odšťavňovače. Banán neodšťavníte pro jeho konzistenci na ničem, a pokud ho chcete přidat do svého nápoje, musíte ho vhodit společně se šťávou z ostatních surovin do mixéru a rozmixovat. Odšťavňovače tohoto výrobce jsou především odstředivé a dosahují solidního výkonu. Snadno se s nimi pracuje, ale většině z nich chybí možnost mytí v myčce, což může někdo považovat za nevýhodu.
Z našeho testu ale vychází značka velmi dobře. Do odšťavňovače můžete dávat ovoce vcelku nebo nakrájené na kusy. Většina přístrojů ovoce krájí a strouhá na malé kousky, které se potom rozprostřou na stěnu síta.
Silný motor pak šťávu z ovoce během krátké doby odstředivou silou odstředí.
Zbylá dužina se oddělí do určené nádoby. Vybírat můžete z několika druhů – na co se hodí odšťavňovač šnekový, na co odstředivý a co zvládne odšťavňovač ruční? Poradíme vám s výběrem.
Jaký typ odšťavňovače vybrat?
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.