Druhý den sušení opakujeme, třešně musí být vláčné jako rozinky. Poznámka: Více o sušení potravin najdete v naší škole vaření: Sušíme zeleninu, ovoce a houby. Sušené suroviny klademe na speciální lísky, méně vhodné je sušení na plechu, neboť pod surovinami neproudí vzduch a proto se doba sušení prodlužuje. Nastavte sušení dle doporučení v návodu k sušičce, a pokud konkrétní suroviny sušíte poprvé, každých pár hodin je zkontrolujte. Jak poznáte, že je hotovo?
Usušené houby a zelenina by měly být při stisknutí tvrdé a křehké, ovoce zase kožnaté a pružné (níže u každé suroviny uvádíme, jaké vlastnosti má, když je správně usušená).
V takovém případě je nutné vymyslet, jak jej „zakonzervovat“, aby se rychle nezkazilo. Na sušení třešní jsou vhodné plody zralé i přezrálé. Sušení ovoce je jeden z oblíbených způsobů, jak si jej uchovat na pozdější spotřebu. Sušené třešně se buď dají jen tak uzobávat jako sladká svačinka nebo je můžeme přidávat do moučníků nebo náplní místo rozinek.
Sušit houby můžete jak v horkovzdušné, tak v plynové nebo elektrické troubě. Pokud nechcete kupovat sušené ovoce, které je často přislazené, máme zde podrobný návo jak ovoce usušit v obyčejné elektrické troubě. V každém případě jsou nevhodná vlhká místa, sušení bylinek totiž musí být důkladné a rychlé, jinak by mohly zplesnivět nebo by je mohli napadat různí parazité.
Dobře usušené bylinky poznáte podle toho, že při mnutí v rukou se vám budou lámat a drolit. Pro sušení v troubě na nízkou teplotu jsou nejvhodnější elektrické trouby s ventilátorem.
Plynové trouby jsou na sušení nejméně vhodné vzhledem k problematickému nastavení přesné teploty a nedostatečné cirkulaci vzduchu. Sušení venku na slunci bývá v našich končinách docela problematické díky k proměnlivému počasí. Sušení třešní v sušičce recepty, které budete milovat.
Ukažme si to třeba na švestkách. Celé švestky (nikoli prosím slívy, pološvestky apod.) omyjeme (třeba promícháváním v napuštěném dřezu), dáme si vařit vodu, potom do ní švestky v cedníku namočíme vždy asi na půl minuty a pak je vyklápíme na plech. Sušíme v mírně teplé troubě tak, aby nepouštěly šťávu.
Začátek prázdnin je ve znamení dozrávání třešní. Využijte tyto velice zdravé a výtečné plody vaší zahrádky. Třešně sušíme buď celé a nebo vypeckované.
Neodpeckované plody spaříme ponořením do horké vody na až vteřin. Teplota při sušení ovoce bys se měla pohybovat v rozpětí až 6C. Také doba sušení by měla být optimální.
Znamená to individuální přístup ke každému ze sušených druhů ovoce, ale v podstatě by v ovoci mělo po usušení zůstat určité množství vlhkosti. Odborníci hovoří zhruba o pěti procentech. K sušení na plátky se hodí nejen citrony a menší pomeranče, ale také limetky: Citrusy nakrájíme na plátky silné přibližně milimetry. Nakrájená kolečka rozprostřeme do jedné vrstvy na pečicí papír, který jsme položili na plech.
Sušte v troubě jen pokud musíte, jinak ne. Nechejte dvířka pootevřená na škvíru - dejte do nich třeba špejly, aby držely. To zajistí, ale jen suchou skořápku.
Na vyschnutí ořechu to chce dlouhý čas. V tomto článku: Sušení na slunci Sušení papriček v troubě Zavěšení papriček Reference Sušení je báječný způsob, jak si uchovat nadměrnou úrodu chilli papriček do budoucna. Sušené chilli papričky se dají používat v mnoha pokrmech a když je usušíte správně, dokonce je můžete ponořením do vody opět rehydratovat.
Borůvky můžeme sušit na slunci, v troubě nebo v sušičce. Pokud je příznivé počasí rozložíme borůvky v jedné vrstvě a sušíme je na slunci. Občas s nimi zatřeseme, aby se rovnoměrně prosušily.
Chceme-li mít borůvky usušené rychleji nebo není dobré počasí, usušíme je v troubě nebo sušičce.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.