středa 18. července 2018

Názvy mraků

Všechny si můžete v galerii detailně prohlédnout a přečíst si o nich nespočet zajímavých a obohacujících informací. Názvy vycházejí z latinských výrazů, jejichž skládáním v různých povolených kombinacích docílíme konečného názvu oblaku a to ať již v latinském tvaru, tak v české podobě. STRATUS - tlustá vrstva mraků : CUMULUS - nadýchané kupy.


Oblaky nejsou z vodní páry, ale z kapiček vody, podobně jako mlha. Vodní pára je totiž neviditelná. Tvoří na obloze jakoyb řasy, a to svědčí o tom, že v té výšce. Altocumulus sestává se ze skupin oblaků kupovitého charakteru, odstíny bílé nebo šedé barvy, oblaky lidově nazývané beránky. Vzniká podobně jako altostratus, rozdíl spočívá v ovlivnění instabilitou okolní atmosféry, takže obláčky získávají typickou kupovitou strukturu.


Při pohledu na oblohu je nám jasné, že každý oblak je jiný. Oblaky můžeme rozlišovat podle jejich tvaru, vzniku a vývoje, výšky jejich základny a složení. Zde uvedeme jen základní rozdělení podle výšky a tvaru. U zmíněných oblaků lze ještě rozlišovat různé tvary a odrůdy.


Až budete příště na letišti prohánět po obloze svého RC větroně, můžete se mezi přítomnými blýsknout znalostí správných názvů jednotlivých typ. Název mraků se tvoří kombinací čtyř latinských slov: cirrus (řasa nebo kučera), stratus (vrstva nebo sloha), nimbus anebo cumulus (kupa). Tato klasifikace obsahuje základních typů. Jen z některých typů oblaků padají pevné či kapalné srážky. Atlas mraků (anglicky: Cloud Atlas) je postmoderní sci-fi román britského spisovatele Davida Mitchella.


Veľkosť kvapôčok, z ktorých sú oblaky tvorené, je pri rôznych typoch oblakov rôzna. Najväčšie kvapôčky sú v dažďových mrakoch nimbostratus, kde dosahujú v hornej časti oblaku rozmery až 1mikrometrov, Najmenšie kvapôčky boli nájdené v oblakoch kumulus a stratus, kde dosahovali rozmery okolo mikrometrov. Mořský proud označuje masu vody, která se v mořích a oceánech přemísťuje z jednoho místa na druhé. Může být buď teplý (proudící od rovníku k některému z pólů) nebo studený (proudící z pólů k rovníku). Druhy mraků Na obloze můžeme pozorovat různé druhy mraků.


Názvy mraků

Mají různé vlastnosti, vzhled a vznikají v různých výškách. Podle mezinárodního systému klasifikace mraků se jejich názvy tvoří různými kombinacemi latinských slov cirrus (řasa), stratus (vrstva nebo sloha), nimbus (déšť) a cumulus (kupa). Názvy jednotlivých mraků Rozlišujeme asi druhů mraků a nikdy bychom neřekli, že budou mít taková zajímavá jména.


Altocumulus Jedná se o menší či větší oblaky bílé až šedé barvy, popřípadě obojí. Skládají se z částeček. Nejen, že existuje hned několik desítek druhů mraků , které jsou odborně pojmenovány, ale postupně k nim přibývají i nové druhy.


Troufnete si odhadnout, kolik druhů mraku aktuálně rozlišujeme? Mají svoje vlastní názvy a specifické znaky, podle kterých se rozlišují. Plánujete s dětmi pozorovat typy mraků ? Vyzkoušejte jednoduchou motivační pomůcku.


Na široký rámeček z kartónu nalepte s dětmi obrázky různých typů mraků (není třeba vše tisknout, prohlédněte časopisy či staré kalendáře). Můžete přidat i názvy typů mraků a lze dopsat i obvyklou výšku, ve které mrak vzniká. Cirrus - bílé cáry mraků vláknité struktury bez vlastního stínu. Jsou tvořené krystalky ledu, které nezeslabují světlo. Objevuje se v pěkném počasí, ale předpovídá blížící se frontu v průběhu - hodin.


Cirrocumulus - podlouhlé cáry mraků ukazují, že se již blíží déšť.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky