Kozák kapucínek - výskyt. Najít ho můžeme od července do října. V kuchyni se využijí především mladé plodnice. Nezávisle na pojetí daného druhu (viz rodové znaky str.
66) nelze uznat tvrzení, že má být tato varianta ohrožena více než obyčejný kozák březový - zejména když rostou oba pod stejným stromem a vyžadují podobné podmínky růstu. Jedná se o druh nápadný tmavě zbarveným kuželovitým kloboukem.
Zbarven je černohnědě až téměř černě. Povrch je plstnatý, později hladký. Roste na stejných místech jako kozák březový, je ovšem vzácnější.
Starší český název byl kozák kapucínek. Klobouk až 1mm, v mládí polokulovitý, později klenutý, tmavě hnědýaž černohnědý, jemně plstnatý, za vlhka lepkavý. Póry i rourky bělavé, později našedlé, rourky barvu nemění.
Tříletý Matýsek Bejček z Příbrami s opravdu bohatou houbovou nadílkou.
Záměna: kozák kapucínek může být považován za robustnější formu obyčejného kozáka březového (L. scabrum) s pevnou dužninou (viz rodové znaky str. 66). Tato stránka je rozcestník, tj. Pokud vás sem dovedl odkaz, který by měl správně směřovat na specifický význam tohoto pojmu, můžete pedii pomoci tím, že se vrátíte na odkazující stránku a tamní odkaz opravíte tak, aby vedl přímo na odpovídající článek.
Leccinum aurantiacum křemenáč krvavý: kozák dubový Leccinum aurantiacum. Moravští vrabci na jarní způsob - Kostky bůčku upečené v jednom pekáčku spolu s uvařenými brambory, servírované spolu s podušenou zeleninou. Jarní kopřivová nádivka s uzeným masem - V mléce máčené, pak vymačkané rohlíky promíchané s mladými výhonky kopřiv, bylinkami, kostičkami uzeného masa, vaječnými žloutky, cibulí, sněhem z bílků a kořením, směs. Pod břízami se vyskytují další druhy z okruhu kozáku březového například kozák černohnědý – Leccinum melaneum, česky též kozák kapucínek , který má zbarvený klobouk do černohněda a dužnina na řezu slabě růžový.
Mezi houbaři se vzájemně mnohdy nerozlišují. Dokonce i mykologové někdy jmenované kozáky označují pouze jako variety jednoho druhu. Má žlutý až žlutohnědý klobouk, okrově žluté póry a kyjovitý třeň s řadami okrově žlutých teček. Dužnina je pevná, na řezu se zbarvuje vínově až černě. Patří k ohroženým druhům, neměl by se sbírat.
Dánština Brun Birkerørhat. Francouzština Cèpe rude. Záměny: Ostatní druhy kozáků, zejména robustnější kozák barvoměrný (Leccinum variicolor) nebo tmavě hnědý kozák kapucínek (Leccinum melaneum).
Poznámka: Jedlá a hodnotná houba.
Fotografováno ve dnech 21. Karlovarsko, Krásný les). Pod habry se dají najít kozáky habrové (Leccinum carpini), pod břízami kozák kapucínek (Leccinum melaneum), křemenáč březový var. Boletus erythropus), který je v posledních letech stále hojnější, hřib strakoš (Suillus variegatus), který sbíráme pod borovicemi, nejedlý hořký hřib kříšť.
Suillus viscidus), kozák březový (Leccinum scabrum), křemenáþ březový (Leccinum rufescens), křemenáþ osikový (Leccinum rufum), toto jsou nejběžnější druhy, se kterými se můžeme setkat. Lidé si ho pletou s křemenáčem, s nímž houba sdílí stanoviště. Zaměnit kozáka můžete i za jiné jeho druhy, jako je třeba kozák habrový, bílý, dubový nebo kapucínek.
Jeho starší český název byl kozák kapucínek. Klobouky starších plodnic však měknou, třeně naopak „dřevnatějí. Plodnice se obtížně přepravují, neboť se snadno pomačkají a potom jsou nevzhledné.
Proto se v prodeji setkáváme pouze s mladými houbami. Domov Amatérských Mykologů. Atlas hub Noviny Fórum Kuchař Hledat Nápověda.
Spolehlivě ho tím naštvete, ale v zásadě budete mít pravdu.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.