Ušetří vám docela dost času. Má ale svá pravidla: Ovoce i zeleninu bez problémů zavaříte v elektrické, plynové i horkovzdušné troubě. Postarejte se o pečlivou sterilizaci sklenic.
Ideální je vsadit na sklenice se šroubovacími víčky, anebo sklenice. Ahoj, prosím o sos radu - mám tu houby , už povařené, jdu je cpát do skleniček, recept na nálev mám, a chystám se je zavařit v troubě - na plech dát cca 3cm vody, na 150C ale JAK DLOUHO JE MAM ZAVAŘOVAT?
Po vložení ovoce v dobře uzavřených sklenicích sterilujeme stejnou dobu, jako podle receptur na zavařování v klasickém zavařovacím hrnci. Je pravda, že úplně přesnou dobu sterilace v troubě nelze přesně určit. Záleží totiž na elektrickém příkonu, na teplotě zálivky ve sklenicích, na množství a velikosti sklenic a. Při zavařování v troubě je třeba počítat s vyšší spotřebou energii vzhledem k tomu, že do ní nevložíme tolik sklenic jako do hrnce.
Pokud ale chcete zavařovat jen několik sklenic, vyzkoušejte i zavařování v mikrovlnné troubě. Pak ½ l vody, ½ dcl octa, bobk. V troubě můžeme zavařovat jen se sklenicemi s víčky na závit!
Postup zavařování v klasické elektrické nebo plynové troubě se od horkovzdušné liší jen v nastavení teploty a doby sterilizace.
Trouba by vždy měla být předehřátá, elektrická se nastavuje na až 100. Krom nastavení teploty a doby zavařování se postup v plynové či elektrické troubě nijak od horkovzdušné trouby neliší. Zavařujete někdo v troubě ? Troubu byste měli vždy předehřát, elektrickou na až 100° a plynová na první stupeň. I v tomhle postupu zavařování , je nejlepší vždy vyzkoušet.
Teplota v troubě by měla být 2až 2°C, doba sterilizace je přibližně stejná jako u klasického zavařování v zavařovacím hrnci – menší sklenice až minut, větší až minut. V zásadě platí, že měkké ovoce či zeleninu je vhodné zavařovat kratší dobu než tvrdé druhy. U všech ostatních potravin.
Zahřejte troubu – elektrickou na °C, horkovzdušnou na 1°C (po pěti minutách zmírněte na °C) a plynovou na jedničku. Zavřené sklenice vyskládejte na plech, do kterého nalijete asi centimetry vody. Celková doba sterilace závisí na výkonu vaší trouby a velikosti sklenic a ovoce, průměrně. V mikrovlnné troubě je možné zavařovat téměř všechny druhy surovin, které se klasicky zavařují v horké vodě - ovoce, zeleninu, houby , hotová jídla, polévky… Pro zavařování v mikrovlnné troubě jsou vhodnější sklenice se šroubovacími víčky. Sklenice nikdy neplníme až po okraj.
Houbařská sezona je již v plném proudu, a tak je zapotřebí přemýšlet nejen o tom, kde momentálně rostou, ale také o využití nasbírané úrody. Klasiku představuje sušení, mražení a především nakládání hub. Právě jím se budeme zabývat a nabídneme vám zajímavý recept na zavařování hub.
Houby nakrájíme a povaříme v osolené vodě asi min. Na internetu jsou informace poněkud protichůdné: na suchý plech - na mokrou utěrku - postavit do vody Různí se i doby a teplota zavařování ( -150C, 20min.-1hodina), takže mám z toho tu větší hlavu vevnitř… Díky za rady a zkušenosti. Odebereme pěnu a plníme do sklenic. Přidáme cibuli a zalijeme horkým nálevem. Nesterilizujeme pouze otočíme dnem vzhůru.
V horkovzdušné troubě probíhá zavařování sklenic mnohem rychleji než v ostatních typech. Je proto nutné sklenice pečlivě sledovat, aby nedošlo k jejich prasknutí. Horkovzdušnou troubu nastavte přibližně na 2°C, plech vložte ve spodní části na rošt a vše pečlivě sledujte. Teď už se podíváme na konkrétní doporučení.
Začneme horkovzdušnou troubou. Zde jsou doporučovány nejvyšší teploty, proto je vhodné použit silnější vrstvu vlhkých novin, která ochrání zejména víčka před deformací. Houby očístíme, omyjeme a polijeme citrónovou šťávou (uchovají si pěknou barvu).
Dáme vařit vodu, do síta do páry vložíme houby na minuty, Po vystydnutí rozložíme houby na plech a mrazíme hodiny, takto pak nebudou přimrazené k sobě a můžeme je vyjmout v libovolném množství. Houbová směs už bude krásně uleželá. TIP: K zavařování hub můžete použít i speciální elektrický zavařovací hrnec, který vám trochu usnadní práci. Přijde vám zavařování “hotovek” zbytečné?
Představte si ale situaci, kdy nestíháte a tak by se vám hodilo mít po ruce nějaký hotový pokrm, který jenom ohřejete v mikrovlnné troubě. Mimochodem, zavařená hotová jídla jsou skvělým nápadem pro přibalení na dovolenou. Tak jsem vyzkošela a je sice pravda,že v některých skleničkách je méně,ale asi jsem jich tam dala míň.
Není z hub žádná kaše,jsou to opravdu kousky hub. Jarní kopřivová nádivka s uzeným masem - V mléce máčené, pak vymačkané rohlíky promíchané s mladými výhonky kopřiv, bylinkami, kostičkami uzeného masa, vaječnými žloutky, cibulí, sněhem z bílků a kořením, směs zapečená v troubě ve formě na srnčí hřbet, v zapékací misce nebo v klasickém pekáčku. Poradíme vám se základními pravidly a postupy, které vám ušetří nemálo potíží oproti metodě pokus omyl. Jak předejít zplesnivění zavařenin?
K tomu, abychom předešli plesnivění nebo zkažení zavařenin, a tedy zničení naší práce, je třeba dodržovat. Mírně vychladlé houby potom vsypeme do prachovnice a dobře ji zábrusem uzavřeme. Takto uskladněné sušené houby jsou dlouho voňavé, křehké, nevlhnou a neplesniví, protože tepelnou úpravou v troubě se v nich zničily zárodky, z nichž by se po čase mohli vylíhnout červi, jak se často stává.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.