úterý 20. března 2018

Křížaly zdraví

Správně usušené křížaly jsou pružné, nelámou se a mají žlutohnědou barvu. Teplota pro uskladnění. Jsou řešením přírody pro udržení dobrého zdraví kostí. V průběhu své kariéry jsem otestoval mnoho ovoce, včetně fíků, datlí, jaho rozinek, ale žádné se nepřibližuje skoro zázračnému vlivu sušených švestek,“ uvedl pro světová média tento odborník.


A proč jsou křížaly ze švestek tak účinné?

Se sušičkou jen osm hodin. Dále je můžete strčit na malý výkon do trouby, anebo dát na plechy a umístit na. První křížaly mám hotové zhruba po 5-hodinách, ve finále jsem po hodinách osmi. Když je rozříznete, nevidíte uvnitř žádné známky tekutiny.


Dědové trhali jablíčka, maminky krájely a babičky na kamnech nad pecí sušily. O podobný návrat do dětských let se občas snažíme všichni, ale sířené a proslazené ovoce z obchodů nikdy nemůže chuť venkovských křížal nahradit. V troubě s pootevřenými dvířky sušíme křížaly pozvolna, nejprve při - °C.

Když se část vody odpaří a plátky či kousky ovoce zaschnou, zvýšíme teplotu na °C, po otočení je dosušíme znovu při °C. Mimo sezónu se nakupují nejčastěji jablka zahraniční, které je nejlepší skladovat v chladu. Zabraňuje se tak zbytečnému dozrávání a jablka tak vydrží mnohem déle. Mnohdy až několik měsíců. Sušená jablka - křížaly jsou oblíbená již od dávných dob.


Už Egypťané oceňovali jejich trvanlivost. Potřebujeme : sušený fík, sušené švestky, jablečné křížaly , hruškové křížaly , sklenici vlažné vody. Postup: Večer přelijeme ovoce vlažnou vodou tak, aby plody byly ponořené. Vše necháme přes noc odpočívat. Ráno nalačno výluh vypijeme a ovoce sníme.


Nejpozději za hodiny se dostaví žádané účinky. Nejsou náročné, rostou ledaskde, dají se koupit za přijatelné peníze. Navíc se krom skvělé chuti a pestrého využití v kuchyni mohou pyšnit i širokým léčebným působením.


TK to řekla Dana Růžičková z Poradenského centra Výživa dětí Praha. Varovala, že trvale vysoký příjem sacharidů, který není vyrovnán dostatkem.

Re: křížaly nahlásit komentář Sušička je sice dobrý pomocník, ale krížaly mi v ní hnědnou, prostě se suší nestejnoměrně, některé trošku zhědnou zatímco jiné jsou jetě nedosušené, ale u sušiček s regulaci teploty ten problém asi není. Uložte si křížaly do svého jídelníčku zdarma. Honí vás mlsná, ale nechcete se cpát sušenkami a čokoládou? Upečte si zdravé jablečné chipsy! O zdravotních benefitech jablek asi víte, ale i skořice, kterou je posypete, je hotový zázrak.


Pojďme se propéct a promlsat ke zdraví ! Pokud je však budeme chtít mlsat na svačinu, hlídejme si množství, které chceme spořádat, aby se nám to nevymstilo v podobě tloustnutí. Padané ovoce je natlučené a brzy se kazí. Přesto je ho škoda vyhodit. Vezměte si příklad z našich předků a usušte ho na křížaly. Zabijete tak několik much jednou ranou: Zužitkujete plody, které nelákají ke konzumaci, zabavíte se a ještě získáte zdravé mlsání, které v zimě jako když najdete.


Křížaly jsou výborným zdrojem energie pro sportovce. A možná budou tak dobré, že se zimy ani nedočkají. Proti zácpě pomáhá i konzumace dvou jablíček večer – než jdete spát.


Podobně fungují i meruňky, hrušky, křížaly či sušené ovoce. Kartáčem na střeva jsou i sušené datle. Výtečnou babskou radou neprohloupíte – dejte si vařené sušené švestky a rovněž vypijte vodu, ve které jste švestky uvařili.


Nejenže tím potěšíme svůj mlsný jazýček, ale navíc prospějeme zdraví a kráse. Bohužel čas, kdy zlatavooranžové plody hostí na pultech obchodníků, je velmi krátký. Proto stojí za to si uchovat trochu chuti i zdraví prospěšných látek, které toto ovoce obsahuje, i na zimu.


Například tak, že si uděláme meruňkový.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky